Otyłość i nadwaga - wpływ na rozwój nowotworowy

18 października 2017

Wersja językowa:   EN   PL

24 października obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Otyłości i dlatego chcemy zwrócić uwagę na problem nadwagi w Polsce i jego związek z rakiem.

 

Statystyka

W ostatnich latach wzrosła liczba osób walczących z nadwagą i otyłością - w Polsce problem ten dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet. Powodem takiego stanu są przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe jedzenie.

 

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną na która zapada coraz więcej osób. Po paleniu otyłość jest drugą najczęstszą przyczyną poważnych problemów zdrowotnych np. nowotwory złośliwe (do 30% przypadków). Otyłość i nadwaga przyczyniają się do rozwoju prawie 40% nowotworów macicy i przełyku, prawie 25% raków nerek i pęcherzyka żółciowego oraz około 10% raków piersi.

 

Szczególnie niepokojące statystyki są zauważalne u dzieci - w Polsce w ostatnich latach odsetek dzieci z nadwagą wzrósł do 17%.

 

Popularyzacja i promowanie zdrowych nawyków wśród dzieci i młodzieży, takich jak regularna dieta i aktywność fizyczna, pomoże im unikać przyszłych problemów zdrowotnych. Prowadząc zdrowy styl życia, zwłaszcza od najmłodszych lat, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Zapobieganie

Możemy zapobiec rakowi w 1/3 przypadków. Jak?

Należy po prostu prowadzić zdrowy tryb życia.

W ciągu ostatnich 30 lat liczba osób zdiagnozowanych rakiem w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie (w 2010 r. było to ponad 140,5 tys. przypadków).

 

Nowotwory są przyczyną przedwczesnej śmierci co czwartego europejczyka. Dane epidemiologiczne prognozują wzrost zachorowalności.

 

Zapobieganie rakowi jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowotnych. Skala problemu jest ogromna, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że już istnieje skuteczny sposób zwalczania raka.

 

Wiele lat badań wskazuje, że nawet 90% nowotworów jest spowodowanych czynnikami środowiskowymi, takimi jak:

  • styl życia,

  • złe nawyki żywieniowe,

  • szkodliwe chemikalia.

Nowotworom można zapobiegać sposobami profilaktycznymi - wystarczy wprowadzić zdrowe nawyki.

Znaczenie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych. Wpływ sportu na złośliwość nowotworową był przedmiotem wielu badań, które potwierdzają, że regularne ćwiczenia nie tylko pomagają utrzymać odpowiednią wagę, ale również zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.

 

Zatrzymaj się i pomyśl

Więc dlaczego nie ćwiczymy i nie odżywiamy się zdrowo? Czy wynika to z naszego zabieganego stylu życia? Naszej pracy i dużej ilości obowiązków?

 

Powinniśmy się zatrzymać na chwilę i rozważyć zmianę stylu życia. Poprawi to nie tylko zdrowie fizyczne, ale również nasz stan umysłu.

Ostatnie posty
Archiwum
Tagi